Atrakcje turystyczne Holandia

Największy wzrost liczy turystów od 12 lat!

Według danych Centralnego Biura Statystycznego (CBS) liczba turystów w Holandii zwiększyła się w ubiegłym roku o 9% , co daje ponad 42 miliony osób! Dotychczas jest to największy odnotowany wzrost od 12 lat. Za wysoki wskaźnik odwiedzin odpowiadają turyści zagraniczni – prawie 18 milionów osób.

Wśród nich głównie goście z Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii. Pozostałą część stanowili lokalni mieszkańcy. Największą popularnością cieszyła się Holandia Północna, przede wszystkim Amsterdam, 37% cudzoziemców zwiedziło stolicę. Niewątpliwie turystyka stanowi znaczący element holenderskiej gospodarki, gwarantując 641 tysięcy miejsc pracy.

Źródło: nos.nl

Co warto zobaczyć w Holandii?

http://marcelia89-postcrossing.blogspot.com/2012/06/

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g188553-Activities-The_Netherlands.html#ATTRACTION_SORT_WRAPPER

Ciekawostki

Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki

poduszkihttp://mojaholandia.nl

Amsterdamski Plac Dam 07 kwietnia znów zapełni się białym puchem i tym razem nie będzie to śnieg. Sięgająca wiekiem starożytności zabawa z poduszkami nadal cieszy się wielkim zainteresowaniem, jednak w dzisiejszych czasach zwolennicy poduszkowych walk przenieśli się z dawnej alkowy na uliczne place. W krainie tulipanów zainteresowanie tą zabawą jest na tyle duże, że w roku 2005, studenci z Groningen zapisali się w księdze Guinessa rekordową liczbą uczestników, jakich udało im się zorganizować do wspólnej zabawy. Wówczas w starciu wzięło udział 2997 osób. Jak każda zabawa, i ta ma swoje zasady, których należy przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa. Jasiek nie może być twardy a ciosy mało zamaszyste, żeby przypadkowi przechodnie oraz paparazzi nie zostali poszkodowani.

Sama idea ulicznych bitew na poduszki ma służyć celom prozdrowotnym. Organizatorzy zachęcają do wspólnej zabawy całe rodziny, znajomych i przyjaciół. Zawsze warto spędzić czas na świeżym powietrzu a jeśli dodamy do tego odrobinę szaleństwa i dziecięcej radości, pełnia szczęścia gwarantowana Tradycyjnie po zakończonej walce wypada po sobie posprzątać bo ulice usłane są białym puchem i poszewkami. Warto więc zaopatrzyć się nie tylko w lekki jasiek ale również worek i zmiotkę.

Dzień Króla

http://www.wiatrak.nl

W ten świąteczny dzień Amsterdam zabarwia się pomarańczowo i zmienia się w jeden wielki dom wariatów w którym wszystko jest dozwolone i możliwe. W całym mieście odbywają festyny i występy. Tak jak południe Niderlandów hucznie obchodzi karnawał tak Amsterdam obchodzi Koningsdag.  Dzień w którym poważny "burger" (mieszczanin) może się wyszaleć ale także... zarobić. Jest to dzień wolnego handlu i nawet za parkowanie nie trzeba płacić (choć dotarcie samochodem to centrum jest prawie niemożliwe). W tym jednym dniu w roku każdy może na ulicy sprzedawać wszystko, bez zezwolenia i bez płacenia podatku. Wolny uliczny handel rozpoczyna się juz od 6-tej rano i jest dla wielu okazja do dobrego zarobku. Całe miasto zamienia się w jeden wielki pchli targ. Inwencja w wymyślaniu sposobów na zarobienie pieniędzy jest godna podziwu. Kto chce przeżyć naprawdę unikalny w Europie festyn koniecznie musi być w Amsterdamie 27 kwietnia!

http://www.wiatrak.nl/11306/dzien-krola-koningsdag

Życie codzienne

dofinansowanie ubezpieczenia zdrowotnego

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe dla każdego mieszkańca Holandii.
Urząd Podatkowy (Belastingdienst) może ten wydatek dofinansować osobom, które mają niskie dochody , według zasady – im niższe zarobki, tym wyższe dofinansowanie.

Szczegółowych informacji udziela oficjalna strona Belastingdienst. Aby ubiegać się o tego rodzaju dofinansowanie należy:

  • mieć co najmniej 18 lat (osoby niepełnoletnie nie muszą opłacać ubezpieczenia zdrowotnego, zatem nie mogą też ubiegać się o zwrot kosztów tego ubezpieczenia)
  • posiadać holenderskie ubezpieczenie zdrowotne (zorgverzekering)
  • zameldować się w urzędzie gminy ( być obywatelem NL)
  • mieć stosunkowo niskie dochody

Tabela z przedziałami płacowymi oraz odpowiadającymi im kwotami zorgtoeslag (osoby samotne oraz osoby z partnerem)
 http://mojaholandia.nl/artykul/zorgtoeslag-2018-mozesz-dostac-do-2000-euro-sprawdz

Przewidywaną kwotę dofinansowania można obliczyć na stronie: belastingdienst.nl/rekenhulpen/toeslagen/

graser g