Atrakcje turystyczne Niemcy

Za górami.. za lasami..

Zagraniczni zwiedzający coraz chętniej odwiedzają niemieckie zakątki. Kraj ten bowiem obfituje w bogactwo natury, która hojnie obdarowała go górami, morzem, lasami, rzekami i jeziorami. Dodając do tego nowoczesne budownictwo i zabytki architektury w postaci licznych zamków, twierdzy i klasztorów, należy przygotować się na moc atrakcji i niezapomniane wrażenia.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kompleksy umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aż 37 z nich należy do Niemiec!

Wśród niemieckich obiektów na listę UNESCO wpisuje się Zamek Neuschwanstein.

Zamek położony w Alpach w południowej części Bawarii, to jeden z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych zabytków w Niemczech. Wybudowany został w 1869 r. na polecenie bawarskiego króla Ludwika II na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat.

Neuschwanstein jest wzorowany na słynnym zamku Wartburg, jak i legendach o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu i poszukiwaniach Świętego Graala.

http://podroze.onet.pl/rodzinnie/najwieksze-atrakcje-niemiec/dyfhn

Zamek Neuschwanstein Foto: © Bayern Tourismus Marketing GmbH

Będąc w Niemczech należałoby odwiedzić Berlin, Bawarię z Monachium na czele, Hamburg, Drezno i oczywiście Europa-Park w Rust – jeden z największych w Europie parków rozrywki!

Poniżej link do strony prezentującej 100 najpopularniejszych atrakcji Niemiec:
http://www.germany.travel/pl/miasta-kultura/top-100/germany-travel-attractions.html

Ciekawostki

Rośnie liczba cudzoziemców w Niemczech

http://polskiobserwator.de

Jak podaje Centralny Rejestr Cudzoziemców, biura meldunkowe w Niemczech odnotowały 10,6 mln obcokrajowców do końca 2017 roku. Według Federalnego Urzędu Statystycznego liczba ta wzrosła znacznie dzięki fali emigrantów z krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej.

Eksperci zauważyli, że wraz ze wzrostem napływu do Niemiec Obywateli UE, zmniejszyła się jednak liczba imigrantów z krajów trzecich, takich jak Syria, Irak i Afganistan w porównaniu z 2016 r.

W 2017 r. z państw UE przybyło do Niemiec 439 tys. osób (w 2016 – 277 tys.). Największą grupą byli w 2017 Polacy i Rumuni – po 85 tys., a za nimi Bułgarzy – 45 tys. osób.

Z danych Destatis wynika ponadto, że liczba cudzoziemców z UE w latach 2007-2017 wzrosła z 919 tys. do 2,6 mln.
http://polskiobserwator.de/aktualnosci/w-niemczech-osiedla-sie-coraz-wiecej-obywateli-ue

Życie codzienne

K i n d e r g e l d
Od stycznia 2018 roku pojawiły się nowe regulacje związane z przyznawaniem comiesięcznego świadczenia na każde dziecko.

http://polskiobserwator.de

 Zasiłek rodzinny w Niemczech jest wypłacany wstecz tylko za okres obejmujący 6 miesięcy kalendarzowych przed złożeniem wniosku. Wcześniej rodzice w Niemczech otrzymywali zasiłek za okres do 4 lat wstecz.

W 2018 roku po niewielkiej podwyżce (o 2€) kwoty zasiłku kształtują się następująco:

  • 194 euro na pierwsze i drugie dziecko
  • 200 euro na trzecie dziecko
  • 225 euro na każde kolejne dziecko

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że zasiłek rodzinny Kindergeld może być płacony na dziecko aż do ukończenia przez nie 25 roku życia, nawet jeśli ukończyło ono cykl obowiązkowego kształcenia i jeszcze nie podjęło dalszej nauki.

Rodzice dzieci pełnoletnich, którzy do tej pory nie otrzymywali zasiłku Kindergeld, gdyż nie wiedzieli, iż mają do niego prawo, jeżeli nie złożyli wniosku do końca 2017 roku otrzymają świadczenie na nowych zasadach, to jest za ostatnie sześć miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym złożono wniosek o zasiłek rodzinny (art. 7 ustawy Steuerumgehungsbekämpfungsgesetzes (StUmgBG) z 23.06.2017 r. (BGBl I str. 1682)).

Osoby o niezbyt wysokich dochodach (poniżej 900€ miesięcznie), ale nie pobierające zapomogi społecznej Hartz IV mogą również w 2018 roku otrzymać dodatek do Kindergeld w wysokości do 170€ miesięcznie na każde dziecko. Dodatek ten nosi nazwę Kinderzuschlag.

http://polskiobserwator.de/aktualnosci/niemcy-od-1-stycznia-2018-roku-znaczace-zmiany-w-wyplacaniu-zasilku-rodzinnego-kindergeld

graser g