Stawki minimalne Niemcy

Warunki gospodarcze panujące obecnie w Polsce są powodem emigracji wielu osób. Pracownicy opuszczają ojczyznę aby zdobyć wiele nowych możliwości – zdobycie doświadczenia, poznanie kultury, ale głównie praca na lepszych finansowo warunkach.

W Niemczech w wielu branżach określane są stawki godzinowe minimalne. Nie jest to obliczane tak jak w Polsce na podstawie tego ile pracownik ma zarobić na miesiąc, a ile pracownik musi zarobić na godzinę.

Niemieckie Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych (BMAS) oraz Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) ogłaszają każdego roku listę obowiązujących stawek wynagrodzenia minimalnego w Niemczech. Nas interesuje głównie branża pralnicza na zachodzie Niemiec. W Niemczech nie obowiązuje wiekówka.

 

 

http://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=48421

Podczas kolejnych lat stawki poszły w górę, nie zważając na kryzys gospodarczy, który ogarnął Europę:

Rok 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Stawka 8 € 8,50 € 8,75 € 9 € 9,23 € 9,49 €

http://www.rynekseniora.pl

Płaca minimalna ma zastosowanie również dla pracowników niemających niemieckiego obywatelstwa wykonujących prace w Niemczech, a także wykonujących pracę tymczasowo. Dotyczy to także polskich pracowników delegowanych lub wypożyczonych z polskiego zakładu do pracy na terenie Niemiec. Zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, muszą oni otrzymać wynagrodzenie zgodne z warunkami zatrudnienia z państwa docelowego, czyli także podlegają pod ustawę o wynagrodzeniu minimalnych w Niemczech.

german

http://wiadomosci.dziennik.pl

Czy warto wyjechać do Niemiec do pracy?

Do wyjazdu przekonuje niewielka odległość oraz dobre zarobki. Niemcy to dobry wybór dla pracowników sezonowych jak i stały, którzy planują na stałe tam zamieszkać. Codzienność wymaga nauki języka, kultury, zdobycia nowych doświadczeń, podejmowania nowych działań – jednym słowem nie da się nudzić. Będąc na miejscu poczujesz się „jak u siebie”, Niemcy to kraj tolerancyjny i wielokulturowy, każdy znajdzie coś dla siebie. My? Polecamy.

graser g