Huurtoeslag

Huurtoeslag to wypłacany przez holenderski Urząd Podatkowy dodatek na opłacenie części kosztów wynajmu mieszkania, przysługujący osobom z niższymi dochodami.

Dodatek dotyczy wynajmu całego mieszkania, a nie np. tylko jednego pokoju. Aby się o niego ubiegać należy mieć co najmniej 18 lat, legalnie mieszkać w Holandii i być zameldowanym w urzędzie gminy. 

Warunkiem uzyskania dodatku jest posiadanie umowy najmu, podpisanej przez właściciela nieruchomości i regularne płacenie za wynajmowane mieszkanie. Jednak miesięczna opłata za mieszkanie nie może przekraczać pewnej kwoty ustalanej co roku przez rząd. Dodatek przysługuje głównie osobom wynajmującym tańsze mieszkania socjalne, będące przeważnie własnością spółdzielni  mieszkaniowych. To, czy danej osobie przysługuje dodatek oraz jego wysokość, zależą nie tylko od wieku, majątku i kosztów wynajęcia mieszkania, ale także od wysokości dochodów danej osoby.

kasa

 

Na stronie internetowej holenderskiego Urzędu Podatkowego można skorzystać ze specjalnego „kalkulatora dodatków”. Po wpisaniu tam odpowiednich danych podatnik dowie się, czy przysługuje mu ten dodatek, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. 

Dodatku nie dostaje się automatycznie, trzeba się o niego zwrócić. Wypłaca go Urząd Podatkowy Belastingdienst. To właśnie na stronie internetowej tego urzędu można złożyć wniosek online o „huurtoeslag”. Aby się zalogować na www.mijntoeslagen.nl, trzeba posiadać login i hasło DigiD.

22.03.2010 Niedziela.NL, aktualizacja 29.07.2021

graser g